Zapachy tworzą niepowtarzalną aurę. W magiczny sposób działają na nasze zmysły. Czasem pobudzają nas do działania, innym razem działają kojąco. Jedno jest pewne. Są zapachy, które kochamy, innych wprost nie znosimy. I nie myślę tu o kobietach i mężczyznach, dla których ten podział jest szczególnie istotny. Jedni z nas lubią mocne, wyraziste nuty zapachowe, inni owocowe. Jeszcze innych perfum używamy w zależności od sytuacji: subtelnych i delikatnych w pracy, mocnych i wyrazistych podczas wieczornego bankietu. W czym tkwi tajemnica kompozycji doboru właściwej nuty zapachowej?
Wkraczamy w świat zmysłów. Zapraszam na wspólną przechadzkę, by poznać rodzaje nut zapachowych.
Czym są nuty zapachowe perfum?
By perfumy były idealne, w ich skład muszą wchodzić trzy podstawowe nuty zapachowe. Nuta górna, nazywana nutą głowy, nuta środkowa, czyli nuta serca oraz najważniejsza - nuta głębi, zwana również nutą bazy. Każda z nich jest jak poszczególny instrument, który wspólnie tworzy przepiękną muzykę. Złączone razem potrafią zbudować niezapomniane kompozycje. Każda z nut zapachowych ma swój czas uwalniania w kontakcie z naszą skórą. Wszystkie razem, tworzą unikalną, magiczną całość, nazywaną piramidą zapachową.
Nuta górna (nuta głowy)
To pierwsze takty w kompozycji. Tworzy ona nasze pierwsze wrażenie zaraz po użyciu perfum. Właśnie te nuty zapachowe nadają im swoistą specyfikę. Charakteryzuje ją duża intensywność. Bardzo często nutę górną nazywamy wizytówką perfum, najczęściej to ona skłania nas do zakupu, choć utrzymuje się na skórze maksymalnie do 30 minut. Z reguły nuty te są lekkie i świeże są to cytrusowo-kwiatowe mieszanki.
Nuta środkowa (nuta serca)
Jest wyczuwalna po około 15-30 minutach. Jej średni czas trwałości to około 4 godziny. W kompozycji to ona jest dyrygentem, nadającym charakteru czy tak zwanego „pazura”. Łączy poszczególne składniki w harmonijną całość, choć tak naprawdę trudno ją zidentyfikować, nazwać. Za te wrażenia najczęściej odpowiedzialne są nuty zapachowe perfum, takie jak aromaty korzenne czy tytoń, choć tak naprawdę nie ma na nią gotowej recepty.
Nuta głębi (nuta bazy)
To bardzo wyraziste akcenty w naszym utworze. Zapach piżma czy przyprawy korzennej, nierzadko paczuli, jest jak nadające tempa utworowi, uderzenia bębna. Niby nie znaczące, ale tak jak od rytmu zależy tempo utworu, tak tutaj od nuty bazy zależy, tak naprawdę całość kompozycji. To nuta głębi jest zaczątkiem kompozycji, jest również najtrwalszą z wszystkich nut. Jej zapach jest wyczuwalny na skórze jeszcze kilka godzin po użyciu, a na ubraniu nawet do kilku dni.
Jak zatem wybrać właściwą nutę zapachową?
Nie musimy być profesjonalistami w dziedzinie perfum, by wyczuć główne nuty zapachowe w kompozycji. Jak je odpowiednio dobrać?
Zapachy kwiatowe
Najczęściej wyczuwamy nuty kwiatowe, to z reguły kompozycje łagodne, dedykowane osobom wrażliwym. Zawarte są w nich najczęściej zapachy pozyskane z róży, lawendy czy jaśminu, ale również innych kwiatów egzotycznych takich jak osmantus. Zapachy kwiatowe bardzo silnie działają na nasze zmysły. Perfumy, w których zawarty jest wyciąg np. z macierzanki czy lawendy, potrafi nas przenieść w inne miejsce. Wyczuwając tę woń, niekiedy spontanicznie zamykamy oczy. Te nuty zapachowe kojarzą się z poczuciem bezpieczeństwa i radości. Aromaty kwiatowe są również bardzo często wykorzystywane w aromaterapii.
Zapachy owocowe i cytrusowe
Po nuty owocowe i cytrusowe sięgają osoby młode i bardzo aktywne. Kojarzy nam się ze świeżością. Bardzo często używa się tu aromatów cytryny, pomarańczy, limonki, youzu, a nawet grejpfruta, ze względu na ich właściwości odświeżające, pobudzające i antystresowe. Poprawiają nastrój i dodają energii. Nuty owocowe i cytrusowe są perfumami, które najczęściej są kupowane przez mężczyzn dla kobiet, ponieważ należą do bazy, tak zwanych zapachów bezpiecznych. Przecież każda kobieta lubi czuć się świeżo, nawet w czasie upałów. Nuty te są również wykorzystywane do mgiełek odświeżających.
Zapachy przyprawowe
Kolejną nutą, którą bez problemu potrafimy wyodrębnić, to nuty przyprawowe. W 2009 roku w North American Journal of Psychology opublikowano szereg wniosków z badań nad zapachami1. Wykazały one, że aromat mięty zmniejsza lęk oraz zmęczenie. Podobnie działa zapach cynamonu. Odpowiednio dobrane zapachy na bazie olejków przynoszą bardzo szerokie korzyści. Nuty przyprawowe wykorzystuje się najczęściej do produkcji perfum dedykowanych mężczyznom. Znajdziemy w nich akcenty pieprzu, szafranu, drewna i mchu, żywicy oraz balsamów, piżma i ambry.
Zapach to Twój znak rozpoznawczy
Zapach to magia. Bardzo często w naszej pamięci zaciera się obraz osoby, ale zapach jej perfum potrafi przywołać dawne wspomnienia. To fenomen zapachu, zamknięty we flakoniku. Pamiętajmy, że nawet najintensywniejszy, będzie inaczej wyczuwalny na pasku w drogerii, a inaczej będzie się uwalniał w kontakcie z naszą skórą.
Zapach to definicja naszej osobowości, najczęściej, ten ulubiony zostaje z nami na długie lata. Ja zachęcam do eksperymentowania, bo tak jak ewoluują nasze potrzeby, ewoluuje również nasza osobowość.